Razstava zajema dela izbranih slovenskih ustvarjalcev vseh generacij, ki so tehnike kolaža in asemblaža uporabljali v časovnem razponu od konca sedemdesetih let do danes.
Na razstavi predstavljeno tekstilno zbirko lahko 'beremo' kot galerijo modnih trendov preteklosti. Hkrati pa nam postavitev omogoča dragocen vpogled v stoletje življenja ljubljanskih meščanov, njihovega oblačilnega videza ter spoznanje s podobami mojstrskih delavnic, kjer so spretni mojstri in mojstrice obrti ustvarjali modne čudeže iz blaga.
Tomaž Furlan je uveljavljen kipar in intermedijski umetnik, ki že več kot dve desetletji uspešno deluje v slovenskem in mednarodnem prostoru. Doslej pri nas še ni imel celostnejše predstavitve svojega dela, v Mestni galeriji Ljubljana bo tako prvič na enem mestu predstavljeno njegovo vsestransko umetniško delovanje.
John Fekner velja za enega najbolj »znanih-neznanih« umetnikov, ki so delovali v New Yorku konec sedemdesetih in v osemdesetih letih 20. stoletja. Bil je del tedanje živahne umetniške scene in je razstavljal z Donom Leichtom, Keithom Haringom, Davidom Wojnarowiczem, Jenny Holzer in drugimi. Feknerjeva retrospektivno-dokumentarna razstava v Galeriji Vžigalica je prva samostojna predstavitev njegove umetnosti v javni instituciji, ki, zanimivo, leži nedaleč od kraja rojstva umetnikovega očeta Ivana Feknerja na Karlovški ulici v Ljubljani leta 1909.
O prostorih za združevanje, podporo in organizirano zagovorništvo gibanja LGBT, ki že 40 let sooblikujejo urbano kulturo in družabno življenje prestolnice.
V luči razstavnih projektov sodobne interpretacije Plečnikove dediščine smo v letošnjem letu k sodelovanju povabili izjemno prodornega in perspektivnega, multidisciplinarnega umetnika mlajše generacije Barta Lunenburga. Projekt je nastal v sodelovanju z galerijo sodobnih vizualnih umetnosti RAVNIKAR ter s podporo Veleposlaništva Kraljevine Nizozemske v Sloveniji in nizozemske fundacije Mondriaan Fund za vizualno umetnost in kulturno dediščino.
Fotografija ostaja ključno orodje za dokumentiranje pomembnih gibanj, saj kljub izzivom digitalne dobe ohranja pozicijo očividca in sposobnost pripovedovanja zgodb. Razstava Naša last: Slovenska protestna fotografija 2020–2022 predstavlja obdobje, zaznamovano s pandemijo covid-19 in z demonstracijami po vsej Sloveniji, pri čemer v ospredje postavlja vlogo in pomen fotografije pri beleženju družbenih dogodkov in vrednotenju naše skupne dediščine. Na razstavi je na ogled več kot 250 fotografij 38 fotografov in fotografinj, vse do konca januarja pa bo nadgrajena še s fotografijami obiskovalcev.
Perujski umetnik Nicolása Lamasa se v Sloveniji predstavlja prvič. Njegovo umetniško prakso zaznamuje multidisciplinarno raziskovanje razmerja med človekom, naravo in tehnologijo. Razstava Scenariji za soobstoj zajema izbor umetnikovih del iz zadnjih desetih let in najnovejše produkcije.
Oglejte si hišo, kjer je arhitekt Jože Plečnik (1872–1957) živel in ustvarjal od leta 1921 do svoje smrti in kjer se je porajala Plečnikova Ljubljana. Oglejte si stalno razstavo Plečnik o arhitektovem življenju in delu, vedno zanimive občasne razstave o njegovem ustvarjanju in Plečnikovo originalno ohranjeno domovanje, edinstven biser slovenske arhitekture.
Vstopite v hišo, kjer se je porajala Plečnikova Ljubljana!
Predstavitev projektne naloge je plod sodelovanja dijakinj Srednje šole za oblikovanje in fotografijo Ljubljana ter Mestnega muzeja Ljubljana z aktualno razstavo Od korzeta do žaketa. Mlade ustvarjalke 3. in 4. letnika so se podale na raziskovalno pot po muzeju. Pri spoznavanju teme je kmalu nastopil čas temeljite poglobitve in iskanja lastnega navdiha. Razvoj kolekcij je tako doživel razcvet in se razpršil v vse možne smeri, v katere je vodila domišljija.
Prava gumbarna je bila dokumentirana pri arheoloških raziskavah na Ljubljanskem gradu.
Študenti 1. letnika so s prefinjeno rokodelsko realizacijo ustvarjali izvirni konceptualni trajnostni oblikovalski rešitvi. Uporabili so eksperimentalne pristope, ki so jih nadgradili z avtorskim pristopom pri končni rešitvi. Študenti v 2. letniku pa so oblikovali sodobne različice male črne obleke. Strukture, ki so nastale, v odnosu do telesa ponujajo svež in svoboden način oblačenja. Študenti so se pri razvoju oblikovalske zasnove navezovali na stalno zbirko Mestnega muzeja Ljubljana in aktualno razstavo Od korzeta do žaketa.
Spoznajte zgodovino Ljubljane, njen pomemben geostrateški položaj ter izjemne dogodke od prazgodovine do 20. stoletja. Ob prelomnicah, cesarjih in kraljih ter predsednikih, se na razstavi srečajte tudi z vsakdanjim življenjem v mestu in običajnimi ljudmi, ki so v mestu bivali in v njem pustili svoj pečat.
Razstavljene slike so posvečene nemškemu filozofu Walterju Benjaminu.
Prav njegovo besedno ustvarjanje je bilo ključen navdih Nataliji Šeruga Golob za slikarske stvaritve ciklusov iz zadnjih let: Zbirka W.B., Razglednice za W.B. in Naslovljeno W.B.
Nekdanji dom znamenitega ljubljanskega župana Ivana Hribarja v Rožni dolini nudi vpogled v življenje slovenske meščanske družine z začetka 20. stoletja.
Novice
Program Plečnikove hiše v letu 2025 bo v znamenju razstav, ki raziskujejo Plečnikov opus, izpostavljajo mojstrstvo njegovih sodelavcev ter osvetljujejo vpliv arhitektovega dela na sodobno umetnost in arhitekturo. Obljubljamo tudi predstavitev nove publikacije, osvežitev stalne razstave, zanimiva vodstva, programe za ...
V svoj program vključuje in se posveča predvsem predstavitvi posameznikov, starejših in pokojnih avtorjev na preglednih, retrospektivnih in spominskih razstavah, ki skozi svojo ustvarjalnost predstavljajo našo bogato likovno dediščino. Pri tem velja poudariti tudi tradicionalni vsakoletni Video estival Narave ...
V svoj program načrtno vključuje posamezne likovne ustvarjalce, mlade ali spregledane avtorice in avtorje, ki nagovarjajo našo likovno kulturno sredino in v razstavnih prostorih niso imeli priložnosti predstaviti svoje ustvarjalno delo na ustrezen način. Pri tem velja poudariti tudi tradicionalni ...
Leto 2025 bo v MGML postreglo z več kot 60 razstavami, projekti in programi, ki bodo za svojo osrednjo rdečo nit vzeli časovno prepletenost med generacijami in njihovo ustvarjalnostjo, razvoj novih muzejskih in galerijskih vsebin ter visoko kakovost domače in ...
V Galeriji Vžigalica v razstavno leto 2025 v začetku februarja vstopamo z dokumentarno-umetniškim multimedijskim projektom Dolina vsestranske fotografinje Mance Juvan. Dve razstavi bosta zaznamovani z japonsko estetiko, saj bomo predstavili v Celju živečo multimedijska Keiko Miyazaki in postavili retrospektivo priznanega ...
V Galeriji Jakopič bomo v letu 2025 pozornost namenili dvema izjemnima fotografoma – sodobni etiopski avtorici Aïdi Muluneh in Paolu Pellegrinu, enemu najbolj cenjenih fotoreporterjev današnjega časa, članu agencije Magnum. Leto bomo sklenili z lastno produkcijo razstave udeležencev celoletnega ...